Pompa ciepła jest takim typem ogrzewania, który pobiera ciepło z jednego źródła, przekształca je i przekazuje do instalacji grzewczej. Aby proces ten był możliwy, w obiegu musi znajdować się woda. Jej odpowiednia ilość gwarantuje maksymalną wydajność układu. Krążąca w instalacji porcja cieczy, nazywana zładem wody, jest niezbędna do prawidłowego działania systemu. Nie może jej być ani za mało, ani za dużo, ponieważ oba te przypadki oddziałują negatywnie na jakość ogrzewania budynku.
Jak określić zład wody do pompy ciepła i od czego on zależy?
Aby prawidłowo dostosować zład wody do pompy ciepła, najbezpieczniej jest zasięgnąć opinii profesjonalnego serwisu, specjalizującego się w pompach ciepła i opartych na nich instalacjach grzewczych. Po oględzinach systemu technik będzie w stanie określić jego specyfikę, oraz dobrać zład do warunków, w jakich pracuje pompa. Weźmie on przy tym pod uwagę następujące czynniki:
- typ i rodzaj pompy ciepła (innego zładu potrzebuje pompa gruntowa, a innego powietrzna)
- temperatura otoczenia
- dostępność źródła ciepła
- sezonowa zmienność warunków środowiska
Wszystkie te parametry mają wpływ na funkcjonowanie instalacji i zostaną wzięte pod uwagę przy szacowaniu optymalnego zładu wody dla instalacji grzewczej zasilanej pompą ciepła.
Nie zawsze jednak usługa technika jest konieczna. Pompy zbudowane w najnowszej technologii posiadają już wbudowany inteligentny system, który steruje funkcjonowaniem instalacji. Jest on w stanie dostosowywać zład wody na bieżąco do zmieniających się warunków funkcjonowania pompy ciepła w obiekcie.
Zład wody a funkcjonowanie pompy ciepła
Właścicieli obiektu najczęściej interesuje zład minimalny – czyli najmniejsza ilość wody w obiegu, która gwarantuje funkcjonowanie pompy. Nie do końca jest to słuszny kierunek rozumowania, ponieważ na wydajność i efektywność pompy ciepła może mieć wpływ zarówno za mały, jak i za duży zład.
Zład minimalny może różnić się w zależności od rodzaju i modelu urządzenia, warunków otoczenia i typu instalacji grzewczej. Średnio przyjmuje się wartość 10 l wody na 1 kW mocy, ale aby ustalić rzeczywistą ilość, najlepiej skonsultować się z instalatorem. Zbyt mała ilość cieczy spowoduje przegrzewanie się urządzenia, spadek jego wydajności i zwiększenie zużycia prądu. Jeśli wody w obiegu jest za dużo, powstają straty energetyczne, spowodowane mniejszą efektywnością pompowania ciepła.
Odpowiednio dobrana ilość wody w instalacji pomoże w utrzymaniu optymalnej temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach i zapobiegnie problemom z funkcjonowaniem systemu. Dlatego warto skontaktować się z firmą specjalizującą się w instalacji i obsłudze pompy ciepła danej marki. Zagwarantuje to efektywne i bezawaryjne ogrzewanie obiektu przez cały sezon grzewczy.